Hardcase CaseSet "Standard", HSTANDARD, 22/12/13/16FT/14SD
Item: DRU0010666-000
Enable Social Media
excl. VAT
Available immediately
Standard Shipping  (5-12 business days)
Activate social media for sharing. Data will only be sent via social networks with your consent.
HARDCASE HSTANDARD Case Set
The main features of the Hardcase CaseSet Standard include:
  • Built from waterproofed, steady plastic material
  • Ultra strong webbed straps
  • "Quick-Lock" buckles
  • Foam pads in body and lid
  • amplifier type handles
  • Build out of one piece, no rivets or seams
  • Safe stack
  • Set consists of:
  • 14" snare drum case
  • 12" + 13" tom tom case
  • 16" floor tom case
  • 22" bass drum case